لگو مدرسه بسکتبال شهبازی پرتو

بزرگترین اشتباهات دریبلینگ بسکتبال

بزرگترین اشتباهات دریبلینگ بسکتبال

بزرگترین اشتباهات دریبلینگ بسکتبال

خب ببینید برخلاف عملکرد بازیکنان مبتدی که فکر می کنند بعد از دریافت توپ اولین کاری که باید انجام دهند زدن چند دریبل است! و بعد تازه شروع به فکر کردن میکنند!بازیکنان حرفه ای برای دریبل خود دلیل دارند.

5 دلیل اصلی برای دریبل عبارتند از:

1-ایجاد موقعیت شوت برای خود

2-ایجاد موقعیت شوت برای سایر هم تیمی ها

3-ایجاد زاویه پاس بهتر،برای پاس دادن به هم تیمی ها

4-بیرون آمدن از تله های دفاعی

5-انتقال توپ به زمین حمله

بزرگترین اشتباهات دریبلینگ بسکتبال از تمرین شروع می شوند!

در ادامه چند اصل بسیار مهم که بدون آنها دریبلینگ معنا ندارد را با هم مرور می کنیم.

اصل 1: دید(vision)

اکثر بازیکنان در تمرین دریبلینگ به توپ نگاه می کنند در صورتیکه باید توپ را با دستان خود ببینند(حس لامسه)، این موضوع دیدن توپ با چشم به بازی انتقال پیدا می کند،بازیکن زمانیکه موقع دریبل زدن در بازی توپ را با چشمان خود می بیند دیگر نمی تواند موقعیت سایر هم تیمی ها،نوع دفاع حریف، فضاهای خالی که در چند ثانیه کوتاه ایجاد می شود را مشاهده کند.

پس ما باید از ساده ترین تا سخت ترین تمرینات دریبلینگ را با سر بالا انجام دهیم و از دستان خود(حس لامسه) برای کنترل توپ استفاده کنیم.

می توانید از یک یار کمکی بخواهید که در مقابل شما بایستد و به شما با انگشتان خود شماره نشان دهد و شما با صدای بلند اعلام کنید.

بزرگترین اشتباهات دریبلینگ بسکتبال
حفظ دید با نمایش اعداد

در اوایل کار زمانیکه توپ های زیادی را موقع دریبل زدن از دست می دهید،ممکن است ناراحت شوید و سعی کنید برای راحت تر کردن کار خود به توپ نگاه کنید،اما!باید صبور باشید و اجازه بدهید که هماهنگی عصبی-عضلانی شما موقع کار با توپ بدون دیدن چشم ها و فقط با دستها(حس لامسه) پیشرفت کند.

اصل دید واقعا ضروری که اکثرا نادیده گرفته می شود.

اصل 2:سرعت دستها(hands speed)
بزرگترین اشتباهات دریبلینگ بسکتبال
اصل سرعت دستها

شما هر چقدر به توپ نیروی بیشتری وارد کنید ،توپ سریعتر به دستان شما برمی گردد.این یعنی مدافع فرصت کمتری برای دزدیدن(steal) توپ شما دارد.

پس سرعت دستها در دیبل زدن واقعا مهم است شما اگر دریبلهای ساده را با سرعت بالا بزنید بسیار موثرتر است از اینکه دریبلهای ترکیبی را با سرعت پایین بزنید.

هر چند که تمام دریبل ها در بازی کاربرد دارد، و ما باید هزاران بار تمرین کنیم تا با سرعت دست حداکثری بتوانیم بدون نگاه کردن به توپ دریبل بزنیم.

برای افزایش سرعت دست می توانید از زمان سنج معکوس استفاده کنید.60 ثانیه برای خود در نظر بگیرید و ببینید که در این 60 ثانیه چند دریبل کراس اور(cross over) می توانید بزنید.(می توانید از انواع دریبلهای دیگر نیز استفاده کنید.)

پیشنهاد ویژه :

آموزش حرفه ای و تخصصی تمام راز و رمزهای دریبلینگ از ساده ترین دریبلها تا دریبلها و نکات تخصصی بازی بسکتبال در دوره VIP دریبلینگ و بال هندلینگ

آموزش دریبلینگ
بزرگترین اشتباهات دریبلینگ بسکتبال 5

اصل 3: جا به جایی بدن حین دریبل زدن

شما باید با هر دریبل فاصله ی 1 الی 2 متری را جا به جا شوید تا مدافع را بازی دهید و بالاخره از یک سمت مدافع رد شوید.اگر بهترین دریبل را با دید مناسب و سرعت عالی در حالت سکون و بدون جا به جایی بدن انجام دهید بی فایده است.

بزرگترین اشتباهات دریبلینگ بسکتبال
جا به جایی بدن حین دریبل زدن

حرکت با توپ شما باید از شمال به جنوب(طولی) باشد. و از حرکات عرضی اضافی خودداری کنید.

فهرست مطالب

از سال 1392 به صورت تمام وقت مربیگری بسکتبال را انجام میدهم و شغل حرفه ای من محسوب می شود.

فربد شهبازی پرتو

مربی بسکتبال
مشاوره: 09197564862

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *