لگو مدرسه بسکتبال شهبازی پرتو

در حمله بسکتبال باهوش باشید!

تمام بازیکنان بسکتبال در زمین عاشق گل زدن هستند و گاهی این اشتیاق بیش از حد به گل زدن و امتیازی آوری باعث می شود فرصت حمله از بین رود.

برای مثال: هم تیمی را تصور کنید که برای گرفتن پاس به بازیکن صاحب توپ بیش از حد نزدیک می شود، همین نزدیک شدن بیش از حد باعث می شود که دفاع بازیکنی که نزدیک شده هم اضافه شود و بازیکن صاحب توپ ما را به تله دفاعی(trap) بیندازند.

در واقعا در این مثال بازیکن بدون توپ ما،فضای(spacing) مناسب را از بین برده است.

و اگر در همان نقطه هم توپ را بگیرد،تفاوتی با وضعیت قبلی بازیکن صاحب توپ ندارد و نمی تواند کاری را پیش ببرد،تنها کار را برای بازیکن صاحب توپ سخت تر می کند.

پس باید بدانیم اگر فداکاری کنیم همه امتیاز بدست می آورند و تیم هم به پیروزی می رسد. و اینکه پاس گل به اندازه خود گل ارزش و زیبایی دارد.

حالا که متوجه موضوع از خودگذشتگی شدیم و دانستیم که ممکن است در چندین حمله صاحب توپ نشویم و امتیاز نیاوریم،باید بدانیم که با تفکر از فرصت های موجود در زمین استفاده کنیم،نا امید نشویم و بعد از حمله سریع به دفاع برگردیم و برای حمله بعدی آماده شویم.

حمله به 2 صورت می باشد.1-حمله انفرادی 2-حمله تیمی،که در اینجا حمله انفرادی را توضیح می دهیم.

حمله انفرادی یعنی قابلیت جاگذاشتن یک مدافع یا همان مدافع پیش رو!

به این معنا که در بازی 1 به 1 بتوانیم دفاع را به راحتی رد کنیم.

اکثر تاکتیک های بسکتبال بازیکن را در موقعیت 1 به 1 قرار می دهند،پس توانایی جاگذاشتن یک بازیکن دفاع برای بازیکن حمله کاملا ضروری می باشد.

به شانه های دفاع توجه کنید!

توجه داشته باشید اولین دریبل شما(دریبل استارت) از اهمیت بالایی برخوردار است،شما با همان دریبل استارت یعنی تنها با یک دریبل می توانید دفاع مقابل را رد کنید.

درشکل بالا بازیکن 2  به شما که در قسمت بال(wing) هستید پاس می دهد چون شما از گوشه(corner) حرکت کردید،توپ را به توقف 2 زمانه دریافت می کنید.

حالا وقت این است که اولین دریبل(دریبل استارت) خود را بهینه استفاده کنید!به شانه های دفاع توجه کنید!

در شکل شانه چپ بازیکن دفاع جلوتر قرار گرفته است این بدین معنا است که دفاع میخواهد شما را به سمت خطوط کناری(sideline) هدایت کند،از خلاف جهت پای دفاع(از سمت شانه جلوتر،شانه چپ) با یک کار با پای مناسب دریبل استارت خود را بزنید و با یک انفجار دفاع را رد کنید.

پس حالا متوجه می شویم رعایت اصول اولیه مانند:توقف،حالت سه تهدید و کارباپای مناسب چقدر در حمله می تواند مفید باشد،مواردی که اکثر مربیان به سادگی از کنار آنها رد می شوند و بازیکنان هم به دنبال یادگیری آنها نمی روند.

از سال 1392 به صورت تمام وقت مربیگری بسکتبال را انجام میدهم و شغل حرفه ای من محسوب می شود.

مشاوره: 09197564862

فربد شهبازی پرتو

فربد شهبازی پرتو

مربی بسکتبال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *