لگو مدرسه بسکتبال شهبازی پرتو

چند نکته فوق العاده کاربردی برای دریبل زدن در بسکتبال

چند نکته فوق العاده کاربردی برای دریبل زدن در بسکتبال

چند نکته فوق العاده کاربردی برای دریبل زدن در بسکتبال

1-برای دریبل زدن در بسکتبال از قبل تصمیم گیری نکنید!

سعی کنید دریبلهای مختلف را به حدی تمرین کنید که بدون نیاز به از قبل فکر کردن بتوانید در لحظه و به طور ناخودآگاه استفاده کنید.

2-حالت ایستادن فعال در بسکتبال

زمانیکه شما در حالت ایستادن فعال قرار می گیرید حرکات شما سریعتر می شود و این کار را برای مدافعان برای دفاع شما سخت تر می کند.چابکتر می شوید!

آموزش دریبلینگ
چند نکته فوق العاده کاربردی برای دریبل زدن در بسکتبال 2

قبل از اینکه ادامه توضیحاتم رو در مورد چند نکته فوق العاده کاربردی برای دریبل زدن در بسکتبال خدمتتون عرض کنم میتونید از لینک زیر به اطلاعات دوره VIP دریبلینگ و بال هندلینگ برای بهتر شدن دریبلینگ تون دسترسی پیدا کنید،این دوره فوق العاده اس…

بریم سراغ ادامه مطلب چند نکته فوق العاده کاربردی برای دریبل زدن در بسکتبال…

3-سرعت بالا دریبل

دریبل را با سرعت بالا و در شرایط مسابقه تمرین کنید،به سرعت دستها توجه کنید، اما به یاد داشته باشید دریبل با سرعت بالا را هم با حفظ دید(vision) و سر بالا انجام دهید.

4-پرهیز از حرکات عجیب و غریب!

گاهی اوقات با یک دریبل ساده و با سرعت می توانیم از کنار مدافع به سادگی رد شویم، در این حالت نیازبه زدن چندین دریبل بین پا(between leg)،دریبل چرخشی(pivot) و…نیست!

در بسکتبال کافی است از هوشتان استفاده کنید!

5-تغییر سرعت

یکی از رازهای اصلی در هنگام دریبل برای جاگذاشتن بازیکن مقابل در بسکتبال استفاده از تغییر سرعت می باشد.با سرعت بازی کنید،سرعت خود را کم و زیاد کنید،یک لحظه آهسته و بعد از آن شتاب بگیرید؛این تغییر سرعت باعث غافلگیری مدافع می شود.

و آخرین نکته! دریبل های عرضی خود را محدود کنید و از شمال به جنوب حرکت کنید(حرکت طولی)،خلاف جهت شانه های دفاع دریبل بزنید و بعد از رد شدن در مسیر مدافع قرار بگیرید.

در مقابل دفاع تهاجمی( aggressive defence) چه کنیم؟

گاهی اوقات دفاع کاملا تهاجمی می شود،برای مثال زمانیکه دفاع نفر به نفر کل زمین

(full court man to man defence) زده می شود،دریبل زدن  و آوردن توپ در مقابل دفاع تهاجمی واقعا سخت می شود و ما اگر بخواهیم دریبل های خود را با همان سرعت همیشگی و بدون مدیریت فاصله انجام دهیم،سریعا توپ را از دست خواهیم داد.(turn over)

بهترین راه حل استفاده از دریبلهای pull back و retreat  می باشد.

این دو دریبل برای ایجاد فاصله با دفاع کاربرد دارد.

زمانیکه بازیکن از این دریبلها استفاده می کند بین خودش و مدافع فاصله ایجاد می کند و با استفاده از این فاصله و با یک دریبل تغییر مسیر همراه با انفجار از سد مدافع گذر می کند.

pull back یک پا جلوتر قرار می گیرد. معمولا پای مخالف دست دریبل،پای جلوتر نیرو وارد می کند و کل وزن بدن را با یک انفجار به عقب پرتاب می کند.

retreat در حالت دریبل قدرتی قرار می گیریم و در همان حالت به سرعت عقب نشینی می کنیم.

فهرست مطالب

از سال 1392 به صورت تمام وقت مربیگری بسکتبال را انجام میدهم و شغل حرفه ای من محسوب می شود.

فربد شهبازی پرتو

مربی بسکتبال
مشاوره: 09197564862

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *