لگو مدرسه بسکتبال شهبازی پرتو

اصول مهم دفاعی در بسکتبال

اصول مهم دفاعی در بسکتبال

اصول مهم دفاعی در بسکتبال

حالت صحیح دفاعی در بسکتبال

حالت صحیح دفاعی،حالتی است که بتوانیم به بهترین شکل از دستها و پاها همچنین فکر و چشمهایمان استفاده کنیم.

Is LeBrons defense the difference 611MSGR5 x large

توجه!بسیاری از بازیکنان دستهای خود را هنگام پای دفاع به شلوارک خود می گیرند که این اشتباه واقعا بزرگی است،دستها در پای دفاع وظایف خاص خود را دارند و باید کاملا آزاد باشند.

حالت پاها:

defense stance 3

در حالت ایستادن فعال دفاعی پاها دو برابر عرض شانه باز می شود.به هر جهتی که میخواهیم حرکت کنیم پای آن سمت به آن طرف اشاره می کند.کاملا ارتفاع بدن خود را به زمین نزدیک می کنیم،این کار باعث می شود تعادل بهتری داشته باشیم و حرکات سریع تری انجام دهیم.دقت کنیم پاها نباید به یکدیگر برسند.

حالت دستها:

اصول مهم دفاعی در بسکتبال

یک دست روی لگن،دائما لگن را لمس می کند(touch)،توجه داشته باشید که دست لمس کننده لگن فقط برای تنظیم فاصله و توپ ربایی می باشد و هرگز بازیکن را نگه نمی دارد! و دست دیگر همانند برف پاک ماشین به بازیکن حمله،جهت می دهد.

توجه داشته باشید دستها برای نگه داشتن بازیکن نمی باشد و باید با حرکت پای دفاعی سریع،مسیر بازیکن حمله را بست!

“دوره VIP دفاع در 14 جلسه همه اصول و جزییات دفاع رو به شما آموزش میده”

چشمها:

نگاه باید به قفسه سینه باشد،اگر نگاهمان به توپ باشد سریع گول(fake) میخوریم،اما قفسه سینه تنها جایی هست که ثابت است و نمی توان با آن گول زد. به قفسه سینه نگاه کنید و با حرکت پا مسیر حرکت را ببندید…

ارتباط کلامی:

با گفتن کلمه هستم،دفاع خود را کامل کنید.ارتباط کلامی در بسکتبال بسیار ضروری می باشد.در تمام حالتهای دفاع با هم تیمی های خود ارتباط کلامی داشته باشید،این کار دفاع شما را کامل میکند.

دفاع از بازیکن صاحب توپ:

jk

زمانیکه از بازیکن صاحب توپ دفاع میکنیم، همواره باید بین بازیکن صاحب توپ و حلقه قرار بگیریم.بعنوان دفاع باید ابتکار عمل را در دست داشته باشیم،اگر بازیکن دست راست است،دست راست او را با جهت گیری درست دفاعی ببندیم و مجبورش کنیم تا با دست ضعیف تر دریبل بزند و پاس بدهد و اگر بازیکن چپ دست بود دست چپ او را ببندید.

(برای بستن دست راست هنگام دفاع کافی است،شانه و پای چپ خود را جلوتر قرار دهیم و بالعکس.)

همواره یک دست فاصله را با بازیکن حمله رعایت کنیم،زیرا اگر فاصله از یک دست بیشتر شود شوت میخوریم!و اگر فاصله از یک دست کمتر شود،بازیکن نفوذ می کند.

زمانیکه بازیکن دریبل خود را قطع کرد حالا می توانیم به سمت بازیکن حرکت کرده و پای ثابت بازیکن حمله را بین پای دفاعی خود قرار دهیم تا نتواند کارباپا انجام دهد و همچنین با دستها روزنه های پاس و شوت بازیکن را ببندیم.(پس حالا متوجه میشویم بدترین کار برای بازیکنانی که توپ می آورند این است که دریبل خود بد موقع و یا زود جمع کنند.)

توجه! برای بستن کامل بازیکنی که دفاع میکنید،یک دست را روی لگن برای تنظیم فاصله داشته باشید و با دست دیگر به بازیکن جهت دهید.(دستی که روی لگن است برای دفاع شوت می تواند بالا برده شود.)

و یک پیشنهاد ویژه:
آموزش دریبلینگ
اصول مهم دفاعی در بسکتبال 6
مجموعه ای که بسکتبال شما رو متحول میکنه :

دوره VIP دریبلینگ و بال هندلینگ

فهرست مطالب

از سال 1392 به صورت تمام وقت مربیگری بسکتبال را انجام میدهم و شغل حرفه ای من محسوب می شود.

فربد شهبازی پرتو

مربی بسکتبال
مشاوره: 09197564862

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *