عضلات ناحیه مرکزی:مرکز ثبات بدن

عضلات ناحیه مرکزی:مرکز ثبات بدن

در طول چند سال گذشته،ناحیه مرکزی بدن واژه ای شایع برای توصیف تنه می باشد که با عضلات این ناحیه ارتباط تنگاتنک دارد.در واقع حقیقت کمی پیچیده تر است،اما زمانی که بر روی قدرت بدن در بازی بسکتبال تمرکز می کنیم؛عضلات ناحیه مرکزی است که نیروی تولید شده توسط اندام های تحتانی را به سمت اندام های فوقانی انتقال می دهد.

در واقع ناحیه مرکزی بدن اتصالی بین اندامهای تحتانی و فوقانی می باشد.بدون داشتن عضلات مرکزی نیرومند،شما نمی توانید به اوج عملکرد برسید.

ناحیه مرکزی بدن را در دو دسته کلی می توان طبقه بندی کرد:عضلات داخلی و عضلات خارجی.هدف اصلی عضلات داخلی،حفظ ثبات بدن می باشد.تقویت این عضلات،ستونی با ثبات و مطمئن را برای بدن فراهم می کند.در نتیجه حین دویدن،پرش و فرودآمدن،بدن از ثباتی عالی برخوردار خواهد بود.عضلات خارجی در سطوح مختلف،حرکاتی حول ستون فقرات ایجاد می کنند.افزایش قدرت این عضلات،به شما اجازه می دهد حین پرش،ستون فقرات خود را به عقب متمایل کنید و یا زمانیکه در حال اجرای حرکات چرخشی و پیووت هستید بتوانید بهترین گشتاور را تولید کنید.

برای پیشرفت قدرت و ثبات عضلات ناحیه مرکزی درگیر در بسکتبال،شما باید تمام عضلات این ناحیه را برای ایجاد نیرویی کارآمد تقویت کنید.برای ایجاد تعادل و بهبود عملکرد،شما باید تمام عضلات ناحیه مرکزی را تقویت کنید.

عضله راست شکمی مسئول نزدیک کردن تنه به لگن است (مثلاً هنگام ورزش دراز و نشست).

عضله مایل خارجی شکم جزو عضلات پهن شکم و خارج تر از آنها قرار دارد.عضلات مایل خارجی و داخلی مسئول خم کردن تنه به راست و چپ و حرکات چرخشی تنه هستند.

عضله مایل داخلی شکم در زیر عضله مایل خارجی قرار داردعضلات مایل خارجی و داخلی مسئول خم کردن تنه به راست و چپ و حرکات چرخشی تنه هستند.

ماهیچه عرضی شکم، ماهیچه اصلی بازدم فعال محسوب می‌شود و از طریق کشیدن دیواره شکم به داخل، موجب بازدم فعال می‌شود. ماهیچه عرضی شکم به ما کمک می‌کند تا شکم را سفت کنیم و به درون بکشیم و همچنین در بازدم نیز کمک می‌کند.

در قسمت میانی عضلات فیله کمر از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد،که حتما و حتما باید آن را تقویت کنیم.

تمرینات علمی خودت رو از امروز شروع کن…تماس:09197564862

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *