اصطلاح tag در بسکتبال

اصطلاح tag در بسکتبال

اصطلاح tag در بسکتبال به چه معنا می باشد؟

به شکل پایین دقت کنید زمانیکه بازیکن حمله،دفاع مستقیم خودش را جا میذاره،نزدیکترین بازیکن پیرامونی یک پوشش ایجاد میکنه تا بازیکن دفاع جا مونده خودش رو برسونه که به این کار اصطلاحا tag گفته می شود.لازم به ذکر است که بعد از پوشش بازیکن سریع باید به دفاع از بازیکن خود برگرده.

بعنوان تیم حمله کننده چگونه تگ را از بین ببریم؟

در حمله از بین بردن تگ(tag) را به بازیکنانتان آموزش دهید.تگ(پوشش) را می توانید با انجام اسکرین توسط دو بازیکن بدون توپ انجام دهید.(شکل زیر) و یا منطقه را خالی کنید.(clear)

از کدام سمت نفوذ کنیم؟

بازیکنان باید از جایی نفوذ کند که تگ کمتری داشته باشد.در شکل پایین بهتر است بازیکن از سمت راست که تگ(پوشش) کمتری دارد،نفوذ کند.

در کلیپ زیر یک نمونه tag را می توانید مشاهده کنید.سپس توضیحات را در پایین مطالعه کنید.

در شکل پایین بعد از اسکرین،دفاع بازیکن اسکرین دهنده جا می ماند؛در این لحظه بازیکنی که در شکل با عنوان tagger مشخص شده است،عمل tag را انجام می دهد یعنی برای پوشش می رود تا دفاع بازیکن برسد و بعد از آن سریع به دفاع از بازیکن خود برمی گردد.

در شکل پایین بازیکن برای ایجاد پوشش(tag) حرکت می کند،دقت کنید این عمل در کسری از ثانیه انجام می شود.

در شکل زیر،بازیکن پوشش را ایجاد کرده،دفاع اصلی بازیکن حمله از راه می رسد،و حالا نوبت این است که بازیکنی که tag داده است به دفاع از بازیکن خود که روی wing در موقعیت آزاد قرار گرفته است(بازیکن شماره 7)،برگردد.

مربی رسمی فدراسیون بسکتبال شهبازی پرتو

مشاوره و ارزیابی:09197564862

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × پنج =